Responsive image Responsive image
historia firmy

Blog Z cyklu "Inspiracje" - Najbliższe trendy technologiczne okiem PrimeBit Studio

Z cyklu "Inspiracje" - Najbliższe trendy technologiczne okiem PrimeBit Studio

XXI Wiek – Latające samochody, kolonizacja planet i księżyców, rozwój biotechnologii, sztuczna inteligencja, energie odnawialne, roboty i nowe, lepsze IT (pod którym i tak kryje się wiele) oraz komputery kwantowe.

Najbliższe trendy technologiczne zdaniem naszych specjalistów i również moim okiem:

Technologia pędzi na przód, jeszcze parę lat temu nie śniło nam się coś takiego, jak komórka, a teraz smartphone jest obecnie czymś powszechnie znanym i używanym.

Przyglądając się temu, jak wszystko się zmieniło w przeciągu chociażby kilku ostatnich lat, mogę śmiało stwierdzić, iż nasze pokolenie dożyje tego, co znajduje się w nagłówku tekstu.

Gdy zaczynałem prawdziwą przygodę z technologią, na topie były aplikacje mobilne i rok po roku wszyscy mówili: to kolejny rok mobile. Czy teraz również możemy powiedzieć, że to rok mobile? Obserwując tempo postępu, mogę śmiało pokusić się o stwierdzenie, że najbliższe lata, to narastający trend na technologie związane z podbojem kosmosu i piszę tu całkiem serio. Wszystko zmierza ku temu, abyśmy skolonizowali Księżyc lub jakąś inną planetę. Obecnie nieustannie poszukujemy życia poza Ziemią i urzeczywistnienie tego jest już tylko kwestią czasu.

Ostatnio w internecie pojawia się również coraz więcej wzmianek na temat latających samochodów-prototypów! Nie mogę się doczekać aż usiądę za sterami.

Widzieliście kiedyś tunele dla kapsuł, które mogą Was zabrać na dowolne miejsce na Ziemi? Wiecie, że nad czymś taki też już pracują?

Gdy miałem 8 lat, bawiąc się magnesami, wymyśliłem lewitującą kolej. Myślałem, że jak dorosnę, to taką zrobię ale ta powstała jakiś czas później w Chinach!

Słyszeliście o drukowaniu mięsa? Tak, to jest możliwe i choć nie smakuje jak normalne, to jest już drukowane niczym modele w drukarkach 3D. Co z klonowaniem? Biotechnologia i genetyka poszła już tak daleko, że lepiej wiedzieć mniej niż więcej. Choć tutaj drzemie ogromny potencjał, który – myślę – doczeka się swojej świetności zaraz po kolonizacji pierwszej planety. Biotechnologia jest o tyle ważna, że będziemy musieli przystosować roślinność do nowych warunków, niezbędna będzie modyfikacja genetyczna ku przyśpieszeniu procesów adaptacyjnych… Ale to jeszcze nic, bo przed nami walka z nowymi chorobami, które mogą powstać, zwłaszcza gdy zetkniemy się z nowymi, mikroskopijnymi formami życia na nowoodkrytej planecie. Choć nie wykluczone, że gdy pojawimy się w nowym miejscu i zaczniemy je ożywiać, to te formy dopiero się wykształcą no i oczywiście wcale nie muszą być dla nas pożyteczne.

Idąc dalej, po co nam ta sztuczna inteligencja? Chociażby po to, aby szybciej znajdywać lepsze rozwiązania, obsługiwać roboty. Rozwój tej „działki” jest równie ważny, co szalony i niebezpieczny, bo jeśli pójdzie w złym kierunku, to sami wicie… Sporo już filmów na ten temat powstało, świetnie obrazujących, co może się wydarzyć. Niekoniecznie w to teraz wierzymy, ale im więcej nad sztuczną inteligencją pracujemy, tym ten scenariusz jest bliższy realności.

Obstawiam, że sztuczna inteligencja zacznie swój mocny rozwój wraz z powstaniem poważnego komputera kwantowego. Nie wiem, czy to odczuwacie, ale obecnie niemal stoimy, jeśli chodzi o postęp w dziedzinie komputerów. Szybkość pracy naszego sprzętu niewiele wzrasta, ogólne możliwości też jakoś się nie zwiększają, jesteśmy niemal przy suficie, jeśli chodzi o to, co możemy opracować na obecnym materiale. Być może grafen popchnie nas dalej, kto wie?

Czym byłby nasz świat, gdyby nie energie odnawialne, samochody na prąd? Pewnie efekt cieplarniany byłby znacznie większy, a tak przynajmniej mamy coś, co nie emituje zanieczyszczeń – przynajmniej pozornie, bo jeśli prąd pochodzi z elektrowni węglowej, to niewiele to zmienia, ale pod względem podboju kosmosu, wygląda na to, że praktycznie nie mamy wyjścia i musimy nauczyć się adaptować energię z innych źródeł, niż paliwa chemiczne. Samo nasze Słońce emituje w naszą stronę tyle energii, że spokojnie moglibyśmy korzystać tylko z niej i nawet nie udałoby nam się jej zużyć! Tak poza tym, nie uważacie, że paliwa kopalniane są już wręcz prymitywne? Przecież korzystamy z nich od XIX wieku! Energię można pozyskiwać nawet z otaczających nas fal różnego rodzaju, wiedzieliście o tym?

 

Kolejna kwestia – wynoszenie czegokolwiek w kosmos – czy naprawdę musi to być rakieta, która wyrzuca tony paliwa? Pomyślcie, przecież już znacie odpowiedz! Nawet są rozwiązania, które nie wykluczają rakiety, a moment ucieczki z naszej planety nie musi być okupiony taką stratą energii

Wiecie co nas jeszcze czeka? Wraz z nowymi komputerami przyjdzie czas na totalne zmiany w IT, to będzie istna rewolucja. Myślicie że programowanie w znanych Wam językach będzie dalej aktualne? Nie! Wszystko się zmieni. To, co obecnie robimy posiada wiele niedoskonałości, należy to przebudować, ulepszyć. Te metody są zbyt stare, a dobrze wiemy że potrzeba nam czegoś, co pozwoli szybciej, lepiej i dokładniej realizować zadania. Nowa technologia, która już zagląda zza rogu, potrzebuje, by ją ubrać, potrzebuje być odkryta na nowo!

Wiecie może jakie zawody będą najbardziej „hot” przez najbliższe 25 lat? Będą to inżynierowie, zdolni do budowy nowych maszyn, technologii IT (w tym specjaliści od gier i symulacji), biotechnologii, botaniki (będą potrzebni na Marsie), kosmonautyki, nanotechnologii, energii odnawialnych. Wszelacy „szaleni” naukowcy, fizycy, astronomowie, biolodzy. Generalnie, zawody przyszłości to te, skupiające się wokół ogólnie znanej nam inżynierii, bo to inżynierowie zabiorą nas jeszcze w tym stuleciu w podróż po Układzie Słonecznym. Mam nadzieję, że nawet dalej.

Na zakończenie napiszę jeszcze:

Nie mam zamiaru stać i przyglądać się temu, jak inni nad tym pracują – sam zabieram się do roboty, bo najciekawsze jest przed nami! Tym samym zachęcam Was wszystkich do tego, aby popatrzeć trochę wyżej i zastanowić się: co JA mogę zrobić, aby nie przespać tego wszystkiego? I jeszcze jedna myśl - miejmy ten jeden wspólny cel, niech będzie nim szeroko pojęty kosmos i spróbujmy go osiągnąć, współpracując ze sobą! Nauka nie lubi podziałów, razem możemy osiągnąć wszystko!

Pominąłem coś? Uważacie, że coś jeszcze będzie ważne, znamienne, innowacyjne? Napiszcie o tym!

 

autor: Michał Ręczkowicz

 

16.05.2017

<< back

Podziel się wpisem:

bg

Are you interested?

Write to us office@primebitstudio.com