Responsive image Responsive image
historia firmy

News Hackathon Rzeszów 2017 - podsumowanie

Hackathon Rzeszów 2017 - podsumowanie

23.05.2017

„Ciekawe pomysły, ciekawi ludzie” – Hackathon Rzeszów 2017 już za nami

Odizolowani od reszty świata, z dala od swoich wygodnych łóżek, programowali bez wytchnienia przez dzień i noc, by zwiększyć szansę na zdobycie 1 mln złoty na własny biznes! – Tak w skrócie można opisać to, co działo się podczas kolejnej, trzeciej już edycji Hackathonu Rzeszów, który rozegrał się 19 i 20 maja 2017 w Parku Naukowo-Technologicznym Areopolis w Jasionce k. Rzeszowa.

To już tradycja

Hackathon Rzeszów to coroczne zawody informatyczne, których charakterystyczną cechą jest drużynowe programowanie w jednym miejscu i przez 24 godziny bez przerwy. Celem tej pracy jest stworzenie prototypu projektu, który mógłby zaistnieć jako starup. Każdy zespół może tworzyć od 1 do 4 osób. Nie jest wymagane doświadczenie w programowaniu, wystarczą podstawowe umiejętności. Hackathon jest darmowy dla wszystkich, jedynym warunkiem jest posiadanie własnego sprzętu i sklasyfikowanie pomysłu do jednej z trzech kategorii. W tym roku były nimi: LoT  (Smart City), Games, Line of Business (Business Apps).

Hackathon Rzeszów jest największym wydarzeniem programistycznym w Polsce Wschodniej pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz firmy Microsoft Polska. Podobnie jak w poprzednich latach, i w tym roku imprezę zorganizowała nasza firma PrimeBit Studio, z pomocą rzeszowskiej firmy Cervi Robotics. Głównym Partnerem eventu był Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis.

Specjalistyczne wsparcie

W maratonie wzięło udział około stu osób, w tym studenci z różnych uczelni, ale też uczniowie i pracownicy przeróżnych firm IT. Na event zjechali się programiści z Dębicy, Katowic, Leżajska, Warszawy, Krakowa i oczywiście z Rzeszowa. Jak co roku, cennym wsparciem dla drużyn konkursowych była obecność ekspertów i praktyków biznesu, reprezentujących prestiżowe marki i instytucje. Oprócz funkcji doradczej, byli oni również członkami komisji, oceniającej projekty. W tym roku w jury zasiedli: Paweł Wasilewski (Urząd Miasta), Piotr Pietras (eduLab), Prezes Janusz Fudała (RARR), dr Marek Jaszuk (WSIiZ), Jakub Sieradzki, Prezes Michał Ręczkowicz (PrimeBit Studio i PrimeBit Games), Prezes Vadym Melnyk (Cervi Robotics).

W Hackathon Rzeszów 2017 zaangażowały się m.in. takie marki, jak: Aeropolis, eduLAB, Microsoft Polska, RARR (Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego), PrimeBit Games, Edge One Solutions, Order of Code, Ever Press czy Koło Naukowe Nowych Technologii Programistycznych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarzadzania. Nad medialną otoczką eventu czuwały: Nowiny, Nowiny24, Radio Via, EventLista, ImprezyRzeszów.pl, Młodzi Rzeszów, Gry z Podkarpacia, Intro Media. Patronat Honorowy, oprócz Prezydenta Miasta Rzeszowa i Marszałka Województwa Podkarpackiego, objęły: Rzeszów – stolica innowacji oraz Podkarpackie Przestrzeń otwarta.

Ważna jest wiara w projekt!

Przedbiegiem do wydarzenia była specjalna edycja spotkania z serii „GameDev”, zorganizowana przez firmę PrimeBit Games, pod szyldem inicjatywy „Gry z Podkarpacia”,  na dzień przed hackathonem. Wydarzenie to stanowiło swoistą „instrukcję obsługi” maratonów programistycznych. Swoim „doświadczeniem hackathonowym” podzieli się z uczestnikami Prezes naszej firmy Michał Ręczkowicz. Opowiedział m.in. o tym, co można wynieść z wydarzeń tego typu oraz w jaki sposób przygotować się do niego, jak i do samej prezentacji swojego pomysłu w ewentualnych finałach:

- Najważniejsze kryteria oceniania przez jury - podpowiadał Ręczkowicz – to innowacyjność projektu, funkcjonalność, ale równie ważna jest wiara autora w jego sukces. Jeśli nie zobaczymy tej waszej niezachwianej wiary i pewności siebie, to sami nie będziemy mogli się pod tym projektem podpisać – zapewniał.

Po prelekcji, na uczestników spotkania czekały zimne napoje, networking oraz relaks - powrót do przeszłości za sprawą retro gierek! Pomimo fajnej atmosfery, spotkanie skończyło się o wczesnej porze, gdyż każdy pojechał do siebie, żeby… się wyspać na zapas!

Czek na sukces

Wydarzenie rozpoczęło się o 15.00 w piątek 19 maja. Najpierw miało miejsce krótkie wystąpienie organizatorów: Michała Ręczkowicza, Prezesa PrimeBit Studio oraz Vadyma Melnyka, Prezesa Cervi Robotics. Przywitali oni uczestników, po czym wyjaśnili zasady zawodów. Następnie zaprezentowali się przedstawiciele firm partnerskich. Najwięcej uwagi zwróciła prezentacja eduLAB - pierwszego w Polsce akceleratora, skierowanego do sektora Education Technologies.

- eduLAB zaproponowało dla uczestników naszego hackathonu bardzo kuszącą nagrodę specjalną – zapowiedział Ręczkowicz jeszcze przed wystąpieniem przedstawiciela tejże firmy - jest to czek, otwierający drogę do akceleracji Waszych startupów. – Mówił dalej - Wygrywa team z najlepszym rozwiązaniem EdTech, a jest o co walczyć, bo to aż 1 000 000 zł wsparcia na rozwój produktu i Waszej firmy!

Co ciekawe, tematyka EdTech nie była obowiązkowym warunkiem. Do tej nagrody pretendować mogły również wszystkie te projekty, które po prostu miały potencjał na wdrożenie w dziedzinie edukacji. Więcej szczegółów, dotyczących wspomnianej akceleracji, a także realne wyzwania polskich uczelni wyższych, w odpowiedzi na które można było stworzyć konkretne i potrzebne rozwiązania technologiczne, uczestnicy hackathonu mogli podpatrzeć na stronie www.edulab.io. Eksperci z EduLAB byli także dostępni podczas Hackathonu, służąc radą i rzetelną informacją.

Bez ograniczeń

W maratonie wzięły udział dwadzieścia trzy zespoły. Każdy z nich wybrał jedną z trzech typów obszaru projektu: Internet rzeczy, aplikacje biznesowe lub gry. Z każdej kategorii mogła wygrać tylko jedna drużyna, a więc rywalizacja była zacięta!

- Tegoroczna edycja zapowiada się naprawdę ciekawie. Poziom jest wyjątkowo wysoki – Komentował w trakcie Ręczkowicz –  Tematyka projektów jest bardzo zróżnicowana. Pomysły są innowacyjne i interesujące. Tym razem technologia jest dowolna i opieranie projektu na chmurze Azure nie jest obowiązkowe – dodał – aczkolwiek firma Microsoft Polska przygotowała dla chętnych Azure passy o wartości 200 dolarów.

A w międzyczasie…

Nagrody i sukces to nie jedyny powód, dla którego warto wziąć udział w Hackathonie Rzeszów.

- Atmosfera jest niepowtarzalna – mówi Tomek, członek jednej z drużyn – pracujemy bez końca, ale robimy sobie też przerwy, a dzięki organizatorom nie można się tu nudzić! – Dodaje.

Pośród licznych czaso-umilaczy znalazły się: konkursy, strefa chillout z Xbox1 oraz Oculus Rift, kilkukrotne dostawy pizzy, grill-kolacja na ogólnodostępnym patio, a także niekończące się przekąski i energetyki. Na amatorów drzemek czekały wielkie, miękkie pufy… W tym roku popularne było noszenie pidżam alla śpiochy dla dorosłych – być może będzie to nowy, hackathonowy trend…? Na sali zabrzmiała również muzyka...

 - Mini-jam session, spontanicznie rozpoczęty przez uczestników, jest już hackathonową tradycją – relacjonuje Ręczkowicz. – Ciekawe jest to, że zawsze znajdzie się ktoś z gitarą. W tym roku nie mogło być inaczej!

Wytypowano… „Typy”

Drugiego dnia, do finału, w którym można było zaprezentować powstały projekt, zakwalifikowało się dziewięć drużyn – po trzy z każdej kategorii. Reprezentanci zespołów mieli zaledwie parę minut, by przekonać jury do swoich pomysłów.

Spośród tych prezentacji, jury wyłoniło trzy zwycięskie teamy:

Kategoria Games: I miejsce - 2 number 9s - połączone z Google Cardbord urządzenie, które działa podczas gry niczym czujnik, pad, który symuluje np pistolet w grze.

Kategoria IoT (Smart City): I miejsce - Smart Flowers - licealiści z Dębicy, pod okiem opiekuna, stworzyli system do zdalnego nawadniania domowych roślin.

Kategoria LoB (Business Apps):  I miejsce - Typy - aplikacja biznesowa, dzięki której można w łatwy sposób robić zbiórki na wspólny cel np: kluby sportowe, korepetycje, itd. Aplikacja zrobiona na bardzo wysokim poziomie, z piękną oprawą graficzną. Zespół ten również otrzymał specjalną nagrodę Hackathonu i eduLAB, czyli akcelerację i szansę na dotację na 1 mln zł!

Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali nagrody o wartości 3000 zł oraz liczne gadżety. Nagroda w kategorii loT (Smart City) została przyznana przez Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Oprócz tych trzech zespołów, jury wyróżniło drugim miejscem teamy, które odznaczały się pomysłowością i jakością wykonanych projektów.

II miejsce w kategorii IoT - zespół Ciort1

II miejsce w kategorii Game –  gra „Wiesiek”

II miejsce w kategorii Line of Business - zespół Kitowcy

Pośród nich zostały rozdane następujące nagrody: Myszki, klawiatury, zestaw słuchawek,  Azure Passy i liczne gadżety, o łącznej wartości 800 zł dla każdego członka drużyny.

Dodatkowo – została jeszcze jedna, „pohackathonowa” nagroda o wartości 1000 zł, którą ufunduje eduLAB. Konkurs, przeznaczony specjalnie i tylko dla uczestników Hackathony, zostanie wkrótce rozstrzygnięty w Social Media.

A teraz pora się wyspać!

Organizatorzy są dumni z trzeciej edycji. Wyłonione przez jury projekty zapowiadają się bardzo obiecująco, a zespoły mają szansę na odniesienie sporego sukcesu.

- Ciekawe pomysły, ciekawi ludzie – podsumowuje Ręczkowicz – co prawda maraton programistyczny 24h jest sporym wyzwaniem, ale uczestnicy wyglądali na zadowolonych, choć… mocno niewyspanych! – Śmieje się.

Cóż, pozostaje nam życzyć wszystkim  - zarówno uczestnikom, jak i organizatorom i partnerom – powodzenia i …24 godzin snu!

 

Patronat Honorowy nad eventem objęli: Prezydent Miasta Rzeszowa, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Rzeszów – stolica innowacji oraz Podkarpackie Przestrzeń otwarta.

Głównymi Partnerami Hackathonu byli: Aeropolis, eduLAB, Microsoft Polska, RARR (Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego), PrimeBit Games, Edge One Solutions, Order of Code, Ever Press, KN Nowych Technologii Programistycznych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarzadzania, Club Bajka.

Patronat medialny objęli: Nowiny, Nowiny24, Radio Via, EventLista, ImprezyRzeszów.pl, Młodzi Rzeszów, Gry z Podkarpacia, Intro Media. Patronat Honorowy, oprócz Prezydenta Miasta Rzeszowa i Marszałka Województwa Podkarpackiego, objęły: Rzeszów – stolica innowacji oraz Podkarpackie Przestrzeń otwarta.

 

Zapraszamy na oficjalną stronę Hackathonu Rzeszów:

www.hackathon.rzeszow.pl/

 

Znajdź nas na Facebook.com i obejrzyj zdjęcia z wydarzenia:

www.facebook.com/hackathon.rzeszow

 

 Więcej o wyróżnionych projektach:

https://www.evernote.com/shard/s606/sh/26cce7cb-c08b-4fc5-9c24-7e3de2358ce7/f23f8858200e3262

Tekst: EverPress

 


 

 

 



 

 

<< back

Podziel się wpisem:

bg

Are you interested?

Write to us [email protected]