Responsive image Responsive image
historia firmy

Aktualności Ciekawe pomysły, ciekawi ludzie - Hackathon Rzeszów 2017 już za nami

Ciekawe pomysły, ciekawi ludzie - Hackathon Rzeszów 2017 już za nami

23.05.2017

Odizolowani od reszty świata, z dala od swoich wygodnych łóżek, programowali bez wytchnienia przez dzień i noc, by zwiększyć szansę na zdobycie 1 miliona złotych na własny biznes! – Tak w skrócie można opisać to, co działo się podczas kolejnej, trzeciej już edycji Hackathonu Rzeszów, który rozegrał się 19 i 20 maja 2017 w Parku Naukowo-Technologicznym Areopolis w Jasionce k. Rzeszowa.

 

Programistyczny challenge

Hackathon Rzeszów to coroczne zawody informatyczne, których charakterystyczną cechą jest drużynowe programowanie w jednym miejscu i przez 24 godziny bez przerwy. Celem tej pracy jest stworzenie prototypu projektu, który mógłby zaistnieć jako starup. Każdy zespół może tworzyć od jednej do czterech osób. Nie jest wymagane doświadczenie w programowaniu, wystarczą podstawowe umiejętności. Hackathon jest darmowy dla wszystkich, jedynym warunkiem jest posiadanie własnego sprzętu i sklasyfikowanie pomysłu do jednej z trzech kategorii. W tym roku były nimi: Internet of Things (Smart City), Game Development, Line of Business (Business Apps).

Hackathon Rzeszów jest największym wydarzeniem programistycznym w Polsce Wschodniej pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz firmy Microsoft Polska. Podobnie jak w poprzednich latach, i w tym roku imprezę zorganizowała nasza firma PrimeBit Studio, z pomocą rzeszowskiej firmy Cervi Robotics. Głównym Partnerem eventu był Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis.

Specjalistyczne wsparcie

W maratonie wzięło udział około stu osób, w tym studenci z różnych uczelni, ale też uczniowie szkół średnich i pracownicy przeróżnych firm IT. Na event zjechali się programiści z Dębicy, Katowic, Leżajska, Warszawy, Krakowa i oczywiście z Rzeszowa. Jak co roku, cennym wsparciem dla drużyn konkursowych była obecność ekspertów i praktyków biznesu, reprezentujących prestiżowe marki i instytucje. Oprócz funkcji doradczej, byli oni również członkami komisji, oceniającej projekty. W tym roku w jury zasiedli: Paweł Wasilewski (Urząd Miasta), Piotr Pietras (eduLab), Prezes Janusz Fudała (RARR), dr Marek Jaszuk (WSIiZ), Jakub Sieradzki, Prezes Michał Ręczkowicz (PrimeBit Studio i PrimeBit Games), Prezes Vadym Melnyk (Cervi Robotics).

Oprócz takich organizacji, jak Aeropolis, eduLAB, Microsoft Polska, RARR (Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego), PrimeBit Games, WSIiZ, event wsparły także firmy: Edge One Solutions, Order of Code, Ever Press oraz Koło Naukowe Nowych Technologii Programistycznych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarzadzania. Nad medialną otoczką eventu czuwały: Nowiny, Nowiny24, Radio Via, EventLista, ImprezyRzeszów.pl, Młodzi Rzeszów, Gry z Podkarpacia, Intro Media. Patronat Honorowy, oprócz Prezydenta Miasta Rzeszowa i Marszałka Województwa Podkarpackiego, objęły: Rzeszów – stolica innowacji oraz Podkarpackie Przestrzeń otwarta.

Ważna jest wiara w projekt!

Przedbiegiem do wydarzenia była specjalna edycja spotkania z serii „GameDev”, zorganizowana przez firmę PrimeBit Games, pod szyldem inicjatywy „Gry z Podkarpacia”,  na dzień przed hackathonem. Wydarzenie to stanowiło swoistą „instrukcję obsługi” maratonów programistycznych. Swoim „doświadczeniem hackathonowym” podzieli się z uczestnikami Prezes naszej firmy Michał Ręczkowicz. Opowiedział m.in. o tym, co można wynieść z wydarzeń tego typu oraz w jaki sposób przygotować się do niego, jak i do samej prezentacji swojego pomysłu w ewentualnych finałach:

- Najważniejsze kryteria oceniania przez jury - podpowiadał Ręczkowicz – to innowacyjność projektu, funkcjonalność, ale równie ważna jest wiara autora w jego sukces. Jeśli nie zobaczymy tej waszej niezachwianej wiary i pewności siebie, to sami nie będziemy mogli się pod tym projektem podpisać – zapewniał.

Po prelekcji, na uczestników spotkania czekały zimne napoje, networking oraz relaks - powrót do przeszłości za sprawą retro gierek! Pomimo fajnej atmosfery, spotkanie skończyło się o wczesnej porze, gdyż każdy pojechał do siebie, żeby… się wyspać na zapas!

Czek na sukces

Wydarzenie rozpoczęło się o 15.00 w piątek 19 maja 2017 roku. Najpierw miało miejsce krótkie wystąpienie organizatorów: Michała Ręczkowicza oraz Vadyma Melnyka,Prezesa Cervi Robotics. Przywitali oni uczestników, po czym wyjaśnili zasady zawodów. Następnie zaprezentowali się przedstawiciele firm partnerskich. Najwięcej uwagi zwróciła prezentacja eduLAB - pierwszego w Polsce akceleratora, skierowanego do sektora Education Technologies.

- eduLAB zaproponowało dla uczestników naszego hackathonu bardzo kuszącą nagrodę specjalną – zapowiedział Ręczkowicz jeszcze przed wystąpieniem przedstawiciela tejże firmy - jest to czek, otwierający drogę do akceleracji waszych startupów – mówił dalej. - Wygrywa team z najlepszym rozwiązaniem EdTech, a jest o co walczyć, bo to aż 1 000 000 zł wsparcia na rozwój produktu i waszej firmy!

Co ciekawe, tematyka EdTech nie była obowiązkowym warunkiem. Do tej nagrody pretendować mogły również wszystkie te projekty, które po prostu miały potencjał na wdrożenie w dziedzinie edukacji. Więcej szczegółów, dotyczących wspomnianej akceleracji, a także realne wyzwania polskich uczelni wyższych, w odpowiedzi na które można było stworzyć konkretne i potrzebne rozwiązania technologiczne, uczestnicy hackathonu mogli podpatrzeć na stronie www.edulab.io. Eksperci z eduLAB byli także dostępni podczas hackathonu, służąc radą i rzetelną informacją.

Bez ograniczeń

W maratonie wzięły udział dwadzieścia trzy zespoły. Każdy z nich wybrał jeden z trzech typów obszaru projektu: Internet rzeczy, aplikacje biznesowe lub gry. Z każdej kategorii mogła wygrać tylko jedna drużyna, a więc rywalizacja była zacięta!

- Tegoroczna edycja zapowiada się naprawdę ciekawie. Poziom jest wyjątkowo wysoki – komentował w trakcie Ręczkowicz. –  Tematyka projektów jest bardzo zróżnicowana. Pomysły są innowacyjne i interesujące. Tym razem technologia jest dowolna i opieranie projektu na chmurze Azure nie jest obowiązkowe – dodał – aczkolwiek firma Microsoft Polska przygotowała dla chętnych Azure passy o wartości 200 dolarów.

To już tradycja!

Nagrody i sukces to nie jedyne powody, dla których warto wziąć udział w Hackathonie Rzeszów.

- Atmosfera jest niepowtarzalna – mówi Tomek, członek jednej z drużyn – pracujemy bez końca, ale robimy sobie też przerwy, a dzięki organizatorom nie można się tu nudzić! – dodaje.

Pośród licznych czaso-umilaczy znalazły się: konkursy, strefa chillout z XboxOne oraz Oculus Rift, kilkukrotne dostawy pizzy, grill-kolacja na ogólnodostępnym patio, a także niekończące się przekąski i energetyki. Na amatorów drzemek czekały wielkie, miękkie pufy…! W tym roku popularne było noszenie pidżam alla "śpiochy dla dorosłych" – być może będzie to nowy, hackathonowy trend…? Na sali zabrzmiała również muzyka...

 - Mini-jam session, spontanicznie rozpoczęty przez uczestników, jest już hackathonową tradycją – relacjonuje Ręczkowicz. – Ciekawe jest to, że zawsze znajdzie się ktoś z gitarą. W tym roku nie mogło być inaczej!

Wytypowano… „Typy”

Drugiego dnia, do finału, w którym można było zaprezentować powstały projekt, zakwalifikowało się dziewięć drużyn – po trzy z każdej kategorii. Reprezentanci zespołów mieli zaledwie parę minut, by przekonać jury do swoich pomysłów.

Spośród tych prezentacji, jury wyłoniło trzy zwycięskie teamy:

 

Kategoria Game Development: I miejsce - 2 number 9s - połączone z Google Cardbord urządzenie, które działa podczas gry niczym czujnik, pad, który symuluje np pistolet w grze.

Kategoria Internet of Things (Smart City): I miejsce - Smart Flowers - licealiści z Dębicy, pod okiem opiekuna, stworzyli system do zdalnego nawadniania domowych roślin.

Kategoria Line of Business (Business Apps):  I miejsce - Typy - aplikacja biznesowa, dzięki której można w łatwy sposób robić zbiórki na wspólny cel np: kluby sportowe, korepetycje, itd. Aplikacja zrobiona na bardzo wysokim poziomie, z piękną oprawą graficzną. Zespół ten również otrzymał specjalną nagrodę Hackathonu i eduLAB, czyli akcelerację i szansę na dotację na 1 mln zł!

 

Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali nagrody o łącznej wartości 3000 zł. Nagroda w kategorii loT (Smart City) została przyznana przez Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Oprócz tych trzech zespołów, jury wyróżniło drugim miejscem teamy, które odznaczały się pomysłowością i jakością wykonanych projektów:

II miejsce w kategorii IoT - zespół Ciort1

II miejsce w kategorii Game –  gra „Wiesiek”

II miejsce w kategorii Line of Business - zespół Kitowcy

Dodatkowo – została jeszcze jedna, „pohackathonowa” nagroda o wartości 1000 zł, którą ufunduje eduLAB. Konkurs, przeznaczony tylko dla uczestników hackathonu, zostanie wkrótce rozstrzygnięty w Social Media.

A teraz pora się wyspać!

Organizatorzy są dumni z trzeciej edycji. Wyłonione przez jury projekty zapowiadają się bardzo obiecująco, a zespoły mają szansę na odniesienie sporego sukcesu.

- Ciekawe pomysły, ciekawi ludzie – podsumowuje Ręczkowicz – co prawda maraton programistyczny 24h jest sporym wyzwaniem, ale uczestnicy wyglądali na zadowolonych, choć… mocno niewyspanych! – śmieje się.

Cóż, pozostaje nam życzyć wszystkim  - zarówno uczestnikom, jak i organizatorom oraz partnerom – powodzenia i …24 godzin snu!

 

Patronat Honorowy nad eventem objęli: Prezydent Miasta Rzeszowa, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Rzeszów – stolica innowacji oraz Podkarpackie Przestrzeń otwarta.

Głównymi Partnerami Hackathonu byli: Aeropolis, eduLAB, Microsoft Polska, RARR (Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego), PrimeBit Games, Edge One Solutions, Order of Code, Ever Press, KN Nowych Technologii Programistycznych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarzadzania, Club Bajka.

Patronat medialny objęli: Nowiny, Nowiny24, Radio Via, EventLista, ImprezyRzeszów.pl, Młodzi Rzeszów, Gry z Podkarpacia, Intro Media. Patronat Honorowy, oprócz Prezydenta Miasta Rzeszowa i Marszałka Województwa Podkarpackiego, objęły: Rzeszów – stolica innowacji oraz Podkarpackie Przestrzeń otwarta.

 

Zapraszamy na oficjalną stronę Hackathonu Rzeszów:

www.hackathon.rzeszow.pl/

 

Znajdź nas na Facebook.com i obejrzyj zdjęcia z wydarzenia:

www.facebook.com/hackathon.rzeszow

 

Więcej o wyróżnionych projektach.

 

 

Tekst: Ewa Gyurkovich, Ever Press

Zdjęcia: Happy Day

 


 

 

<< powrót

Podziel się wpisem:

bg

Zainteresowany?

Napisz do nas office@primebitstudio.com