Responsive image Responsive image
historia firmy

Aktualności Sukces konferencji RZEmiosło.IT – będzie druga edycja!

Sukces konferencji RZEmiosło.IT – będzie druga edycja!

01.06.2017

- Atmosfera była pozbawiona dystansu, bardzo przyjacielska. Myślę, że programiści czuli się po prostu "jak u siebie" – tak o konferencji RZEmiosło.IT mówi Jakub Hossa, jeden z organizatorów wydarzenia, które PrimeBit miało przyjemność również współtworzyć.

 

{Zamysł}

27 maja  2017 roku w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce miała miejsce jednodniowa konferencja, poświęcona rzemiosłu programistycznemu.

Konferencję zorganizowali praktycy – programiści, którzy na co dzień pracują w rzeszowskich firmach IT i są członkami grup programistycznych – rg-dev i RRUG (Rzeszów Ruby User Group), a także nasza firma – PrimeBit Studio.

- Od niemalże samego początku współpracujemy z reg-dev – mówi Michał Ręczkowicz, Prezes firmy PrimeBit Studio – organizując spotkania grupy i ta współpraca świetnie nam się układa. Postanowiliśmy więc, że razem zrobimy coś większego. Coś, czego brakuje w tej części Polski – wyjaśnia – czyli właśnie konferencję dla programistów.

- Sukces spotkań grupy rg-dev, na które przychodzi nawet do 100 osób, pokazał nam, że jest tutaj przestrzeń na takie inicjatywy – dodaje Waldemar Mękal z grupy rg-dev.

Zamysł wydarzenia RZEmiosło.IT był prosty: merytoryczne prelekcje branżowych sław, przeplatane dyskusjami na forum i networkingiem w kuluarach.

- Nie chcieliśmy, żeby to były po prostu wystąpienia znanych osób – komentuje Jakub Hossa (rg-dev). – Prezentacje miały zawierać całą masę praktycznej wiedzy, potrzebnej programiście i miały być przedstawione w bardzo przyjazny, rzeczowy i zrozumiały sposób. I myślę, że się nam to udało – dodaje.

 

{Uczestnicy}

Na konferencji pojawiło się ponad 200 programistów z Rzeszowa, ale też z innych miast Polski, między innymi z Krakowa, Warszawy i Lublina.

- Warto nadmienić, że większość uczestników to nie studenci – mówi Waldemar Mękal - lecz profesjonaliści, w większości już ze sporym doświadczeniem w zawodzie.

 

{Prelegenci}

Konferencja rozpoczęła się zgodnie z planem: o godzinie 9.00. Prelekcje odbywały się jedna po drugiej, dwukrotnie jednak w ciągu całego dnia pojawiły się bloki dwóch wystąpień. Uczestnicy mogli wtedy wybrać tematykę według własnych zainteresowań.

Prelegentami byli znani i cenieni w środowisku IT praktycy z wieloletnim doświadczeniem.

Jako pierwszy wystąpił Piotr Stapp. Bloger i inżynier w branży IT opowiedział o swoim 15-letnim doświadczeniu zawodowym, w prezentacji pt. „Od juniora do seniora czyli tam i z powrotem. Jak kierować swoją kariera na przykładzie własnym i znajomych”.

Następnie, na scenie pojawił się Sławomir Sobótka – trener, ekspert i konsultant w firmie Bottega IT Solutions, specjalizujący się w technologiach Java EE. Mówił on o problemach, z jakimi borykają się programiści Domain Driven Design.

Podczas trzeciej prelekcji, Lider warszawskiej grupy .NET, trener, bloger i mówca Szymon Kulec, wykazał, jak można stworzyć bazę, podstawę, do której programista może się odnieść, ucząc się różnych technologii.

Po przerwie obiadowej równolegle wystąpili: Jakub Gutkowski – bloger i twórca devWarsztatów, podzielił się on refleksjami na temat języka Elixir, rozumianego oczami programisty JavaScript i #C, a także Namysław Jerzy Szymaniuk - były programista Java EE, obecnie tworzący cross-platformowe aplikacje mobilne, próbował on przekonać uczestników do tego, że warto „skakać” pomiędzy technologiami, zmieniając języki i środowiska programistyczne.

Następnie uczestnicy mieli do wyboru dwie prezentacje: „Dlaczego programiści nie rozumieją wymagań?” oraz „Wzorce godne naśladowania”. Pierwszą z nich przedstawiła „Ekipa z dalekiego i mroźnego Białegostoku”. Tak piszą o sobie Hubert Zub – architekt, programista technologii front-endowych i około-webowych oraz Marcin Bartoszuk – konsultant IT, związany z technologiami Microsoft od 2005 roku. Druga z nich była autorstwa Łukasza Kopki – architekta .NET z firmy Fabrity. Wyjaśniał on, jak uniknąć chaosu przy tworzeniu dużych i małych rozwiązań.

Na koniec wystąpił Jarosław Pałka - człowiek orkiestra - architekt, bloger, trener, manager, administrator baz danych, z ponad 20-letnim doświadczeniem. Podczas prelekcji opowiedział o harmonii i o pułapkach systemowych, a także starał się przekonać do tego, że „architekt, to stan umysłu”, a nie pozycja czy tytuły.

 

{Wiedza}

Prelekcje spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem. Uczestnicy byli zaangażowani, zadając prelegentom pytania, zarówno podczas wystąpień, jak i po, a także w trakcie przerw kawowych. Widać było, że biorący udział w konferencji byli pod wrażeniem poziomu wiedzy, jaką prezentowali mówcy, a także lat doświadczeń, dlatego chcieli wykorzystać każdą okazję do rozmowy.

Pod wrażeniem byli także organizatorzy wydarzenia:

- Fajnie jest dowiedzieć się czegoś od twórców naprawdę wielkich systemów, z których każdy Polak korzysta na co dzień – przyznaje Jakub Hossa.

Dzięki aktywności zgromadzonych, po każdym wystąpieniu wywiązywały się też ciekawe dyskusje, podczas których uczestnicy mogli wyrazić swoje opinie na dany temat, dzieląc się swoim doświadczeniem w branży.

- Na to liczyliśmy, odpowiednio planując czas na każdą prelekcję – dodaje Hossa.

 

{Podsumowując}

- Wszystko świetnie się udało – opowiada Ręczkowicz - na sali do samego końca było mnóstwo osób, co świadczy o wysokim poziomie merytorycznym prelekcji. Wszyscy chwalili również catering. Warto też dodać, iż prelegenci byli pod dużym wrażeniem zarówno atmosfery, jak i samej organizacji wydarzenia. Zebraliśmy także pozytywne opinie od naszych partnerów.

Ale plany awaryjne były w zanadrzu…

- Zaskoczyło nas, że naprawdę nie było żadnych problemów – przyznaje Mękal. - Byliśmy gotowi na różne komplikacje, tymczasem wszystko poszło zgodnie z planem. Obsługa techniczna i sprzętowa w Podkarpackim Parku Technologicznym Aeropolis (dzięki, Damian Chudzik!) była znakomita – dodaje. - Warto podkreślić, że sukces jest zasługą całego zespołu: rg-dev, PrimeBit i RRUG. Każdy wziął na siebie jakieś zadania i je zrealizował – podsumowuje.

Organizatorzy zgodnie przyznają, że po tegorocznym sukcesie śmiało można mówić o kolejnej edycji RZEmiosło.IT w 2018 roku:

- Od momentu zakończenia konferencji zbieramy wyłącznie pozytywny feedback – mówi Ręczkowicz. – To tylko utwierdza nas w przekonaniu, że zapotrzebowanie na takie wydarzenie było ogromne. Cieszę się, że wszystko się udało – mówi dalej - choć przyznam, że wysoko postawiliśmy poprzeczkę i za rok oczekiwania będą pewnie jeszcze większ – dodaje na koniec.

 

{Partnerzy}

Głównymi partnerami wydarzenia były prestiżowe firmy IT - Fabrity, która zapewnia kompleksowe wsparcie w zakresie rozwoju oprogramowania dla biznesu, doradztwa i realizacji projektów informatycznych, Ailleron, budująca innowacyjne rozwiązania technologiczne dla bankowości, finansów, telekomunikacji, czy hotelarstwa, PGS Software, rzeszowska firma, tworząca oprogramowania, Bottega IT Solutions, a także Microsoft Polska. Warto wspomnieć, że firma Ailleron zorganizowała konkurs dla uczestników konferencji.

Patronat Honorowy objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl oraz Prezydent Miasta Rzeszów, Tadeusz Ferenc.

Serdeczne podziękowania dla Hotelu Nowy Dwór w Zaczerniu, który zaserwował wyśmienity obiad!

 

 

PARTNERZY KONFERENCJI:

Fabrity

Ailleron

PGS

Bottega

Microsoft

iRonin

Asseco Poland

DHC Business Solutions

Mobica

OPGK Rzeszów

Aeropolis

EventLista

Ever Press

Hackathon Rzeszów

JET BRAINS

RARR

Pragmatic Bookshelf

 

Tekst: Ever Press

 

 

<< powrót

Podziel się wpisem:

bg

Zainteresowany?

Napisz do nas office@primebitstudio.com